Beseda a rozhovor s Alicí Nellis

Dne 23. 2. 2012 jsem se rozhodl, že upřednostním besedu jedné z mála českých režisérek, Alice Nellis, před druhým dílem vyprávění pana Mgr. Hrušky o Austrálii. Besedu s paní Alicí Nellis pořádala Česká křesťanská akademie – Klub Betanie.

Autor: Tomáš Brož. Publikoval Ondřej Hornig 29. 2. 2012.

Paní Alice Nellis je nebo byla internetovou designérkou, zpěvačkou, textařkou, scénáristkou, režisérkou apod. Prvním bodem teto besedy bylo pochopitelně přivítání a uvedení této režisérky. Druhým bodem bylo to, že paní Nellis prozradila všem účastníkům besedy stručný děj svých filmů, žánry, v kterých jsou filmy natočeny, a další věci. Pote nasledovala diskuse o morálce a pote otázky všech účastníků této besedy, kteří se na něco chtěli tohoto vzácneho hosta zeptat. Já jsem si však počkal na úplný konec besedy, jelikož jsem měl přislíbený s touto velmi ochotnou režisérkou krátký rozhovor.

Jaká jste byla školačka, jak jste se učila?

Já jsem se učila dobře, většinou na samé jedničky. To bylo ale spíše proto, že na samé jedničky se učily moje sestry a já si říkala, že to musím také dodržet. Jinak jsem do školy ráda nechodila. Trochu jsem se tam nudila.

Dozvěděl jsem se, že jste dělala nebo děláte internetovou designérku, scénáristku, režisérku, muzikantku apod. Co Vás z toho nejvíce baví nebo bavilo?

Ze všech věcí mne asi nejvíce baví být maminkou. To mi přijde nejzábavnější. Ale jinak to, co dělám teď, že točím filmy a píšu, mě baví nejvíce, protože poznávám nové lidi a zkoumám nové věci.

Předpokládám, že když toho tolik umíte, tak asi budete hodně vytížena. Mate kromě toho rodičovství ještě na něco čas?

Já mam takové veselé děti, takže se snažím dělat ty záliby s nimi. Moje děti mají moc rády hudbu, takže skoro každý večer posloucháme nějakou muziku a ony u ní tancují. Teď se dokonce začaly učit hrát na různé nastroje. Jinak se jim snažím ukázat to, co mám ráda, abych to pak jednou mohla dělat s nimi. Ale kromě toho si ráda večer čtu.

Dále jsem se dozvěděl, že jste dělala překladatelku, kolika jazyky umíte mluvit?

Docela dobře umím mluvit anglicky. Trochu umím francouzsky, dobře slovensky. To se ale asi nepočítá a pak také trochu umím znakovou řeč. Přeložit knihu bych si ale troufla pouze z angličtiny.

Prý jste v letech 1995–1996 pracovala pro Ministerstvu zahraničních věcí ČR jako internetová designérka. Co tato práce obnáší a co taková internetová designérka musí umět?

Tak to bylo v době, kdy internet byl úplně nová věc a nikdo ho skoro neznal. My jsme na tom ministerstvu vlastně dělali první oficiální stránky ČR. V té době skoro nikdo nic o tom internetu nevěděl. Nebyly školy, aby to lidé vystudovali. Já jsem zkrátka vymýšlela, co na té stránce bude. Jaká bude její struktura a jak bude vypadat graficky.

Za Vaši dosavadní kariéru jste nasbírala mnoho ocenění, kterého z nich si nejvíce ceníte?

To těžko říct. Já si asi úplně nejvíc cením toho, když za mnou někdo přijde a řekne, že mu můj film pomohl, nebo ho třeba podržel, jako se to stalo dnes. To je totiž takové konkrétní ocenění, které je pro mne zajímavější, než když můj film vybere nějaká komise.

Alice Nellis: Rodina ve filmu