Vánoční koncert Jizerky

Sobota, 6. 12. 2014 od 18:00

ČKA Klub Betanie a Krkonošské muzeum v Jilemnici, Pěvecký sbor Jizerka a Základní umělecká škola v Semilech Vás srdečně zvou na vánoční koncert.

Vystoupí vynikající dětský a mládežnický sbor Jizerka, tentokrát v netradičním čase - od 18 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Pořad se koná ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici.

O Jizerce

Semilský dětský a mládežnický sbor Jizerka představuje pěvecké mládí horního Pojizeří v nejvyšší možné kvalitě, jež překročila hranice města i regionu hodně daleko, dokonce až za oceány byl slyšet její zpěv i aplaus.

Soubor založila v letech 1964/1965 na základní škole v Semilech Alena Kuželová, která zde vyučovala hudební výchovu. Poté, co se provdala za Václava Brádle spolu od roku 1967 vedou Jizerku. Za svou práci byli manželé Alena a Václav Brádlovi ocenění cenou Františká Lýska, Jiřiny a Milana Uherkových a cenou Bedřicha Smetany. V roce 2005 získali za skvělé vedení Jizerky čestné občanství města Semily. Od roku 2006 je hlasovou poradkyní bývalá členka Jizerky – sólová pěvkyně Nadia Ladkany, která se stává roku 2007 hlavní sbormistryní.

Sbor působí při ZUŠ v Semilech. V současné době zpívá na 130 dětí a mladých lidí ve dvou přípravných sborech – Sedmikráska a Čekanky, koncertním a smíšeném sboru.

Jizerka interpretuje skladby téměř všech slohových období. Těžiště zájmu spočívá v klasické a soudobé české vokální tvorbě, v úpravách lidových písní i v hudbě duchovní.

Sbor sklízí úspěchy na různých přehlídkách, soutěžích a festivalech v ČR i v zahraničí. Mezi nejvýznamnější patří např. první místo se zvláštní pochvalou poroty na mezinárodní soutěži v belgickém Neerpeltu v roce 1990 či zlaté pásmo v italském Janově. Další úspěchy slavila Jizerka v Athénách, ve Vatikánu, irském Sligo nebo ve finském Tampere. Za oceánem pak byla úspěšná na turné po USA (1995) a na festivalu v japonské Shizuoce (2006). V roce 2012 se Jizerka vrátila na festival v Neerpeltu a přivezla si z něj opět první místo.

Jizerka natočila několik zvukových záznamů v rozhlase i v televizi, v roce 1991 vydala gramodesku a audiokazetu s názvem „Jizerka“. Ve spolupráci se souborem Musica Bohemica (dirigent Jaroslav Krček) vydala vánoční koledy z Podkrkonoší „Štědrej večer nastal“ – 1997 a CD „Kristus pán se narodil“ (1999). Poslední nahrávkou Jizerky jsou vánoční písně a koledy v úpravě lomnického rodáka Zdeňka Zahradníka je CD „Svatou dobu již tu máme“ (2008).

(převzato z webu Jizerky - www.jizerkasm.cz)

Fotografie - 20141206_180709.jpg
Vánoční koncert Jizerky