Jakub Žárský: Život mikrobů a lidí ve studeném koutu planety

Čtvrtek, 19. 2. 2015 od 19:00

Zveme Vás na besedu s českým mikrobiologem a polárníkem, Jakubem Žárským.

Longyearbyen je největší osada na souostroví Svalbard a leží v západní části jeho největšího ostrova - Špicberk. Přes vysokou severní šířku a počet stálých obyvatel jen něco přes tisíc, je toto místo nositelem všech podstatných výdobytků evropské civilizace (elektrárna, supermarket, kostel, skládka odpadu..). Důvodů proč takové místo navštívit se najde překvapivě docela dost a z perspektivy svého povolání ekologa bych tak chtěl nabídnout pohled, který nejprve představí přehlíženou, ale zásadní složku arktické přírody - život mikrobů a následně život místních lidí tak jak jsem jej byl schopen poznat během svých krátkodobých pobytů v posledních šesti letech. Možná oba pohledy ukazují více společného než bychom čekali a snad přinesou víc inspirace pro chápání naší vlastní společnosti než pro přiblížení exotického koutu světa.

Vstupné dobrovolné.

Pořad se koná ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici.